Wykop pod fundamenty

Zaktualizowano

Od czego zacząć? Ile kosztuje? Przykładowa wycena wykonania wykopu.

Przed rozpoczęciem prac ziemnych musi nastąpić geodezyjne  wytyczenie obrysu budynku, tak aby jego miejsce na posesji było zgodne z projektem. Geodeta wyznacza zewnętrzne krawędzi budynku lub osie wykopu, zostaje to wpisane do dziennika budowy.

Po wytyczeniu obrysu domu należy skonsultować z ekipą budowlaną metodę wykopu.  Są dwie możliwości. Pierwszą jest wykop z usunięciem gruntu tylko w miejscu ław. Do tej metody wykorzystywana jest minikoparka lub koparko ładowarka pracująca na osprzęcie kopiącym. Drugą metodą jest wykop z całkowitym usunięciem gruntu pod obrysem budynku. Jest to metoda najczęściej stosowana. Najczęściej wygląda to tak, że urobek wybierany za pomocą przedniej łyżki koparko ładowarki jest nabierany i wywożony na wybrane miejsce działki, aby nie przeszkadzał w dalszych pracach. Jeśli jest to piasek to zostanie wykorzystany do obsypki fundamentów , natomiast jeżeli to głównie czarnoziem to zostanie użyty pod wykonanie trawnika. Zdarza się też, że mamy do czynienia z gliną. Jest to najgorsza możliwa dla nas opcja i najlepiej ten materiał wywieźć. W przypadku gliny również możemy użyć koparko ładowarki i  urobek składować w wyznaczonym miejscu i wywieźć go w późniejszym terminie lub użyć od  razu koparki obrotowej i samochodów samowyładowczych do wykonania wykopu i wywiezienia, lecz stanowczo zwiększy to koszty prac.

Prace ziemne należy wykonywać od wiosny do jesieni i unikać dni mocno deszczowych. Przez deszcz może osunąć się wykop i część prac będzie trzeba powtórzyć.

Przykładowa wycena:

Wykop pod dom jednorodzinny 100m2 z całkowitym wybraniem gruntu zgodnie z obrysem w gruncie kategorii I-II (Np. piasek, gleba zaorana).

Do wykopu użyjemy koparko- ładowarki, średnia głębokość wykopu to 70-80 cm, urobek natomiast odwozimy na terenie działki do 10 m poza obrys wykopu.

Przewidywany czas pracy koparki 7-9 godzin. Przyjmując cenę 120 zł za godzinę pracy całkowity koszt wykonania wykopu wyniesie szacunkowo między 900, a 1100 złotych. Do tego należy doliczyć również dojazd ustalany indywidualnie.

To tylko przykładowa cena. Zadzwoń do nas i umów się na oględziny, które wykonujemy zawsze bezpłatnie! Wszelkie niezbędne informacje znajdziesz na naszej stronie https://kankiewicz.pl/

Zobacz pełną ofertę